Zajęcia muzyczne dla dzieci w opinii fachowców

Artykuły » Zajęcia muzyczne dla dzieci w opinii fachowców

Jedne z najpoczytniejszych autorek książek o rozwoju dziecka w okresie prenatalnym, niemowlęcym i wczesnodziecięcym Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff, Sandee E.Hathawey B. S. N. w jednej z wielu swoich książek:
“Drugi i trzeci rok życia dziecka” (Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2004) tak mówią o zajęciach muzycznych:

„Bycie dwulatkiem bywa obecnie bardzo ciężką pracą. Ambitni rodzice w dobrej wierze zapisują już teraz swoje pociechy na wiele kursów, by stymulować jego rozwój w różnych dziedzinach. Należy jednak pamiętać, że mamy do czynienia z dzieckiem, które uczy się wszystkiego w domu przy troskliwych, zainteresowanych nim rodzicach. Podstawowym celem zorganizowanych zajęć dla dwulatka jest dostarczenie mu przyjemności. Najlepiej wybrać zajęcia, na których jest dużo swobodnego ruchu, podskakiwania przy muzyce. Zajęcia powinny przebiegać bez presji i nacisku, z zachętą do zabawy, dobrym przykładem i pochwałą. Zajęcia powinny być dostosowane do wieku i bezpieczne. Powinny skupiać się na rozwijaniu całego dziecka, a nie tylko szczególnej umiejętności. Jeśli zajęcia są zbyt obciążające dla dziecka lub po prostu je nudzą, najlepiej przerwać uczestnictwo w nich.”

„Lekcje muzyki. Normalne lekcje muzyki nie są zalecane przed ukończeniem przynajmniej piątego roku życia. Jednak zajęcia umuzykalniające, które rozwijają zamiłowanie do muzyki mogą być bardzo pomocne w budowaniu zainteresowania tą sferą naszej kultury. Nie każdy musi być muzykalny, ale dobrze jest jeśli każdy nauczy się cenić muzykę. Zatem słuchanie z dzieckiem różnych typów muzyki, wspólne tańce i gra na instrumentach są bardzo pożądane.”