Czy fotografia może zmienić życie

Pytanie to nie jest łatwe, ale z pewnością odpowiedź na nie brzmi – tak. Jest to oczywiste, jeśli tylko wiemy co można zrobić z odpowiednim zdjęciem. Ale zaczynając od początku, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma możliwości by jedno zdjęcie zrobiło nam coś złego. Wszystko zależy od tego, do kogo ono trafi oraz kto je będzie miał w swoich rękach. Oczywiście nie zawsze tak musi być, ponieważ wystarczy nieco inaczej zinterpretować pytanie, by dojść do wniosku, że ludzie nie zawsze wiedzą czym jest fotografia. Jeśli będziemy dobrymi fotografami, powinniśmy wiedzieć, że otworem stoi przed nami wielka kariera i pieniądze, ale nie jest to możliwe jeśli nie będziemy mieli wystarczająco wiele samozaparcia oraz siły do walki z przeciwnościami.

Fotograf może nie tylko robić zdjęcia ludziom, ale także przyrodzie, a to jest już zajęcie o wiele bardziej ciekawe i pozwalające na zdobycie naprawdę wielkiej sławy. Nie jeden fotograf przyrody, tak naprawdę zrobił w swoim życiu tylko jedno zdjęcie, ale za to tak niesamowite, że zyskał nim sławę i choć inne jego zdjęcia nie są już tak dobre, to i tak będzie on otrzymywał nowe zlecenia, ponieważ zadziała magia jego nazwiska. Jest to bardzo ciekawe, ale zdarza się na tyle rzadko, że nikt nie wymyślił jeszcze na taki sukces recepty. Podobnie nie ma możliwości określenia jak powinno wyglądać idealne zdjęcie, które będzie nie tylko bardzo ciekawe, ale także sprawi, że ludzie ujrzą w nas to coś.

Niekiedy niestety zdjęcie może nie tylko nie pomóc, na przykład w rozwoju kariery, ale także zaszkodzić nam i to czasami bardzo. Oczywiście rzadko zdarza się to, jeśli jesteśmy zwykłymi, nikomu nie znanymi ludźmi, którzy nie mają możliwości znalezienia sobie wrogów. Ale jeśli mamy tylko coś na sumieniu, to fotografia może się okazać pomocna w udowodnieniu naszej winy. Jest to oczywiście korzystne z punktu widzenia ludzi zajmujących się ściganiem przestępców.